Dlaczego warto zostać pszczelarzem?

Jeszcze do niedawna pszczelarstwo postrzegane było raczej jak nieco ekscentryczne hobby niż prawdziwy zawód. Nie wszyscy zdawali sobie sprawę z roli, jaką pszczoła miodna i inne owady zapylające odgrywają w funkcjonowaniu całego ekosystemu.

W ciągu ostatnich lat wiedza na ten temat dociera jednak do coraz większej ilości osób, a temat pszczół jest znany i dyskutowany. Wiemy już, że bez zapylaczy nie ma mowy o wytwarzaniu pożywienia w ilości wystarczającej do zaspokojenia nawet podstawowych potrzeb. Jeśli wyginą pszczoły, przyjdzie nam się zmierzyć z klęską głodu na niespotykaną dotąd skalę.

Rozwiązaniem może być kształcenie wykwalifikowanych pszczelarzy, zdolnych do efektywnego i ekologicznego prowadzenia produktywnych pasiek, zintegrowanych z lokalnymi ekosystemami. To dlatego pszczelarz jest dziś zawodem bardzo atrakcyjnym, natomiast uprawnienia można zdobyć dzięki ukończeniu kwalifikacyjnego kursu zawodowego ROL.03 lub ROL.09.

Kursy pszczelarskie – oznaczenia

Zgodnie z Rozporządzeniem MEN z dnia 16 maja 2019 roku w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz dodatkowych umiejętności zawodowych w zakresie wybranych zawodów szkolnictwa branżowego, zawód pszczelarza (kod 612302) zdobyć można poprzez ukończenie kursu zawodowego.

Kurs Kwalifikacyjne Zawodowe umożliwiają otrzymanie tytułu Technika Pszczelarza. Kurs ROL.03 (w nomenklaturze sprzed 2019 r. – RL.04) kształci w zakresie prowadzenia produkcji pszczelarskiej, natomiast kurs ROL.09 – w obszarze organizacji i nadzorowania produkcji pszczelarskiej.

Dla kogo przeznaczony jest kurs pszczelarski online?

Kursy ROL.03 i ROL.09 skierowane są zarówno do aktywnych pszczelarzy, jak i do osób dopiero planujących założenie własnej pasieki. W przypadku tych pierwszych główną motywacją jest najczęściej potwierdzenie swoich zdolności i kwalifikacji stosownym dyplomem, dającym możliwość m.in. ubiegania się o dotacje z budżetu państwowego i unijnego. Równie ważne jest usystematyzowanie wiedzy i zdobycie cennych informacji, umożliwiających jeszcze sprawniejsze prowadzenie pasieki.

Osoby bez doświadczenia w pszczelarstwie wybierają szkolenie pszczelarskie z wielu powodów: pragną zdobyć nowe umiejętności i poszerzyć gamę możliwości zawodowych, znaleźć nowe zatrudnienie czy po prostu zdobyć gruntowną wiedzę w interesującej ich dziedzinie. W obu przypadkach posiadanie formalnego dyplomu Pszczelarza daje liczne korzyści o charakterze finansowym, instytucjonalnym, merytorycznym i praktycznym.

Ukończenie kursu oznacza równocześnie zdobycie kwalifikacji rolniczych, umożliwiające korzystanie z wszystkich benefitów, ulg i programów skierowanych do tej grupy zawodowej. Główną zaletą uprawnień rolniczych jest zaś możliwość nabywania ziemi rolnej i skorzystania z preferencyjnych składek KRUS.

Kurs pszczelarski online – czego się nauczę?

Na kursie pszczelarskim zdobędziesz wiedzę i umiejętności niezbędne do pracy w pasiece. Poznasz podstawy biologii i genetyki pszczół. Dowiesz się, jak funkcjonuje pojedynczy owad i cała rodzina w cyklu rocznym i na co dzień.

Nauczysz się zapewniania pszczelim rodzinom optymalnych warunków do rozwoju, wraz z reagowaniem na niepokojące sygnały i zwalczaniem chorób oraz innych niebezpieczeństw.

Zdobędziesz techniczną umiejętność dokonywania przeglądów, przeprowadzania miodobrania, wykonywania prac naprawczych i konserwacyjnych oraz wszystkich innych czynności niezbędnych do prowadzenia pasieki. Będziesz umieć identyfikować i sadzić rośliny pożytkowe – czyli takie, z których pozyskuje się miód.

Poznasz tajniki konfekcjonowania, sprzedaży i marketingu produktów pszczelich. Dowiesz się również, jak prowadzić bieżące pomiary i monitoring rodzin oraz rachunki twojego pszczelego biznesu.

Po ukończeniu kursu ROL.03 lub ROL.09 będziesz więc technikiem pszczelarzem nie tylko z nazwy, ale też w rzeczywistości – gotowym do czerpania korzyści materialnych (i niematerialnych) z prowadzenia hodowli pszczół.

Co daje mi kurs pszczelarski?

Po ukończeniu kursu pszczelarskiego będziesz dysponować wiedzą i umiejętnościami niezbędnymi do prowadzenia pasieki, ale to nie wszystko. Zdobyte uprawnienia umożliwią ci podjęcie zatrudnienia w podmiocie związanym z szeroko pojętą działalnością pszczelarską – od gospodarstw pszczelarskich po instytucje edukacyjne, skoncentrowane na szerzeniu wiedzy o zapylaczach.

Co więcej, tytuł technika pszczelarza oznacza, że formalnie stajesz się rolnikiem. Możesz więc:

  • kupić ziemię,
  • prowadzić gospodarstwo, rolne,
  • korzystać z różnorodnych dotacji i dopłat przeznaczonych dla rolników,
  • przejąć gospodarstwo po rodzicach,
  • zarejestrować się w KRUS.

Kurs jest również świetnym wstępem do dalszego podnoszenia kwalifikacji – np. w ramach studiów podyplomowych z pszczelarstwa.

Jakie wymagania muszę spełnić, jak zapisać się na kurs?

Zarówno ROL.03, jak i ROL.09, to kurs pszczelarski dla początkujących adeptów pszczelarstwa, którzy nigdy dotąd nie mieli styczności z pszczołami, a także dla aktywnych pszczelarzy, na co dzień pracujących w pasiekach lub zajmujących się nimi hobbystycznie. Dlatego też do rozpoczęcia kursu nie są wymagane zaawansowane kwalifikacje. Musisz jedynie mieć wykształcenie co najmniej podstawowe, ukończone 18 lat oraz  brak przeciwwskazań do pracy w zawodzie.

Warto przy tym pamiętać, iż zgodnie z polskim prawe, aby uzyskać tytuł technika pszczelarstwa, należy podejść do egzaminu państwowego przeprowadzanego przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną właściwą administracyjnie dla jednostki przeprowadzającej kurs. W tym przypadku niezbędne jest wykształcenie średnie, ze zdaną maturą.

Kurs pszczelarski ROL.03 i ROL.09 – ile trwa i ile kosztuje?

Kurs ROL.03 obejmuje 520 godzin, z czego 208 to teoria, a 312 zajęcia praktyczne. Kurs ROL.09 obejmuje 320 godzin, z czego 128 to teoria, a 192 zajęcia praktyczne.

Nauka odbywa się on-line za pośrednictwem platformy e-learningowej, a zatem całość materiału przerabiasz w dogodnym miejscu i czasie.

Nie obowiązują sztywne terminy zaliczania przedmiotów, nie musisz czekać na zebranie się grupy.

Kurs kwalifikacyjny na pszczelarza on-line to najtańsza forma uzyskania tytułu zawodowego pszczelarza oraz zdobycia uprawnień rolnika. Nie ponosisz kosztu dojazdów czy noclegów, a czesne może być rozłożone na dogodne raty, by nie obciążać nadmiernie domowego budżetu.

Jak przebiega kurs na pszczelarza online?

Całość zajęć prowadzona jest w formie e-learningu. Oznacza to, że po zapisaniu się na kurs, otrzymujesz dostęp do platformy z materiałami edukacyjnymi. Możesz korzystać z nich w dogodnym dla ciebie miejscu i czasie, nie ma typowych zjazdów, egzaminów i zaliczeń.

Uczysz się, kiedy chcesz i gdzie chcesz, a gdy czujesz się gotowy. Dzięki temu kwalifikacje zdobywasz bez zakłócania swoich obowiązków zawodowych i bez konieczności poświęcania czasu przeznaczonego na życie prywatne, towarzyskie, rodzinne czy hobby.

Czy otrzymam dyplom po zakończeniu kursu?

Na rynku dostępne jest wiele szkoleń i kursów pszczelarskich – uważaj przy dokonywaniu wyboru, ponieważ nie każdy z nich da ci możliwość zdobycia dyplomu i tytułu zawodowego.

Przed zapisaniem się na kurs upewnij się, że szkoła, którą wybrałeś, zgłosiła kurs do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, zgodnej z miejscem jej działania, jak nasza. Tylko absolwenci zgłoszonych kursów mogą przystąpić do egzaminu w OKE, a tym samym uzyskać dyplom i kwalifikacje zawodowe.

A jeśli zależy ci na samej wiedzy, nie na dyplomie? Wówczas również warto wybrać certyfikowany kurs – jego zgodność z wytycznymi MEN daje pewność realizacji podstawy programowej, a więc przekazania rzetelnej, pełnej, aktualnej wiedzy.

Co w sytuacji, gdy chciałbyś zdobyć dyplom, ale nie posiadasz odpowiedniego wykształcenia? Równocześnie z kursem możesz rozpocząć naukę w szkole średniej (np. eksternistycznie). Po zakończeniu kursu i okazaniu świadectwa maturalnego będziesz miał możliwość przystąpienia do egzaminu.

Najczęściej wybierane
Opłać wpisowe

Teraz tylko 240 zł

Masz gwarancję miejsca na kursie

📝 Zapisz się wstępnie

Jeszcze się zastanawiasz? Zostaw dane, a wyślemy Ci więcej informacji.

Lista szybko się zapełnia – nie zwlekaj z rezerwacją miejsca

Informacje dla kandydatów:

pon. – sob. w godz. od 9.00 do 17.00
(oprócz niedzieli)