Pytania i odpowiedzi

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Nabór

Ze szkolenia może skorzystać każdy zainteresowany, niezależnie od posiadanego wykształcenia i doświadczenia. Żeby móc zapisać się na kurs na pszczelarza, należy dostarczyć zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do nauki i mieć skończone 18 lat.

Szkolenie przeznaczone jest dla osób pełnoletnich. Mogą z niego korzystać także kursanci, którzy kończą 18 lat w roku kalendarzowym, w którym rozpoczyna się kurs.

Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy, by wstępnie zapisać się na kurs pszczelarski. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń, dlatego warto zrobić to już dziś. Kandydaci otrzymają e-mail zwrotny z dalszymi instrukcjami. 

Po dokonaniu płatności za wpisowe, należy niezwłocznie wypełnić dokumenty online (kwestionariusz, umowa) oraz dostarczyć zaświadczenie lekarskie. Jest to konieczne do rozpoczęcia kursu.

Należy mieć 18 lat w momencie przyjęcia albo osiągnąć pełnoletność do końca roku kalendarzowego, w którym zaczyna się kurs.

Przebieg nauki

Zajęcia teoretyczne prowadzone są w pełni w trybie zdalnym. Odbywają się w wyznaczone dni w porze wieczornej. Wykłady transmitowane są na żywo. Kursanci mają kontakt z prowadzącymi

Zajęcia są nagrywane i udostępniane na platformach e-learningowych. Wykłady można w wygodny sposób odtwarzać o dowolnej porze.

Zajęcia odbywają się wieczorami. Kursanci, którzy nie mogą brać w nich udziału, mają możliwość odtwarzania nagranych materiałów w wybranym przez siebie czasie.

Program kursu jest zgodny z wytycznymi MEN. Obejmuje zarówno teorię, jak i praktykę. Kursanci uczą się m.in. o hodowli i biologii pszczół, prowadzeniu pasieki, produkcji miodu i innych produktów pszczelich, ekonomice gospodarstwa pasiecznego oraz przepisach prawa dotyczących pszczelarstwa.

Żeby móc płynnie odtwarzać wykłady, trzeba dysponować stabilnym łączem internetowym, komputerem, tabletem lub smartfonem z aktualną przeglądarką internetową. Potrzebne są także głośniki lub słuchawki.

Zajęcia praktyczne można zrealizować w dowolnej pasiece, która jest zarejestrowana. Nie musi przynależeć do PIW i ARiMR.

Osoby, które mają minimum wykształcenie zawodowe, uzyskując dyplom, zdobywają uprawnienia rolnicze.

Kwalifikacje rolnicze to jedno z wymagań, które należy spełnić, aby stać się rolnikiem indywidualnym.

Program kursu pszczelarza obejmuje 520 godzin, z czego 60% to zajęcia praktyczne. 

W przypadku kwalifikacyjnego kursu zawodowego realizowanego on-line minimalna liczba godzin nauki zawodowej nie może być mniejsza niż 65% minimalnej liczby godzin nauki zawodowej określonej w programie nauczania dla danej kwalifikacji.  Określa to rozporządzenie MEN z dnia 11 stycznia 2012 r. dotyczące kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych.

Stąd też na naszym kursie ROL.03 Prowadzenie produkcji rolniczej kurs trwa 585 godzin. 

Obecnie trwa rekrutacja na kurs ROL.03, który zaczyna się we wrześniu 2025, ale w kwietniu 2026 planowane jest dla chętnych uruchomienie kontynuacji w formie ROL.09, która trwać będzie do listopada 2026, a egzaminy odbędą się w styczniu 2027. Zdanie dwóch kwalifikacji ROL.03 i ROL.09 daje tytuł Technika Pszczelarza (kod zawodu 314206).

Egzaminy zawodowe

Egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej.

Termin egzaminu: czerwiec 2026

Tak, to egzamin państwowy, którego koszt wynosi 100 złotych. My zgłaszamy kursanta i zajmujemy się wszystkimi formalnościami za niego.

Zrobimy wszystko, aby jak najlepiej przygotować Cię do egzaminów. Zapewnimy Ci dostęp do platformy z archiwalnymi testami oraz bazą pytań i odpowiedzi. Osoby, które poświęcą czas na naukę, mają bardzo wysoką zdawalność i nie muszą się obawiać egzaminu.

Zdając pozytywnie egzamin, otrzymuje się certyfikat kwalifikacji zawodowej od OKE. Osoby, które mają wykształcenie minimum zawodowe (branżowe I stopnia) mogą ubiegać się w OKE o uzyskanie dyplomu zawodowego.

Nie, dokumenty potwierdzające ukończenie kursu nie zawierają informacji o trybie nauczania. Kurs zdalny daje takie same uprawnienia i kwalifikacje jak szkolenie stacjonarne.

Jeśli, nie  znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie, lub chcesz dowiedzieć się więcej na temat związany z kursem pszczelarskim, skontaktuj się z nami. Możesz to zrobić telefonicznie, e-mailowo lub wypełniając formularz online – chętnie pomożemy!

Nie, dokumenty potwierdzające ukończenie kursu nie zawierają informacji o trybie nauczania. Kurs zdalny daje takie same uprawnienia i kwalifikacje jak szkolenie stacjonarne.

Jeśli, nie  znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie, lub chcesz dowiedzieć się więcej na temat związany z kursem pszczelarskim, skontaktuj się z nami. Możesz to zrobić telefonicznie, e-mailowo lub wypełniając formularz online – chętnie pomożemy!

Najczęściej wybierane
Opłać wpisowe

Teraz tylko 240 zł

Masz gwarancję miejsca na kursie

📝 Zapisz się wstępnie

Jeszcze się zastanawiasz? Zostaw dane, a wyślemy Ci więcej informacji.

Lista szybko się zapełnia – nie zwlekaj z rezerwacją miejsca

Informacje dla kandydatów:

pon. – sob. w godz. od 9.00 do 17.00
(oprócz niedzieli)